Osnovni uslov koji mora biti ispoštovan ukoliko je neko zainteresovan za sticanje zvanja medicinska sestra - tehničar za rad u transfuziji krvi jeste posedovanje relevantne diplome o prethodnom obrazovanju. Da budemo precizni, srednja škola Sveti Arhangel u Novom Sadu, a u okviru svog izdvojenog odeljenja u Sremskoj Mitrovici na prvom mestu nudi mogućnost svim pojedincima, koji poseduju diplomu za zanimanje medicinska sestra - tehničar, odnosno laboratorijski tehničar da pristupe ovoj edukaciji, te da steknu zvanje petog stepena. Isključivo u zavisnosti od toga da li lice ima diplomu za obrazovni profil trećeg ili četvrtog stepena medicinske struke će zavisiti koje ispite polaže, uzevši u obzir da prvo mora biti izvršena stručna procena obrazovanja svakog kandidata pojedinačno.
Uopšteno govoreći, svako ko je zainteresovan da izvrši dokvalifikaciju ili prekvalifikaciju, odnosno stručno osposobljavanje za obrazovni profil medicinska sestra - tehničar za rad u transfuziji krvi će imati jedan obavezni opšti predmet i to strani jezik, kao i pet stručnih predmeta. A osim predmeta epidemiologija i hematologija, kandidati izučavaju i predmet transfuziologija, zatim obezbeđenje i kontrola kvaliteta u službi transfuzije, kao i predmet laboratorijske tehnike. Još jednom naglašavamo, da isključivo od stručne spreme koju je kandidat prethodno stekao zavisi i koje će predmete morati da polaže.
S obzirom na to da srednja škola Sveti Arhangel organizuje i redovno i vanredno školovanje, ali i stručno osposobljavanje, te prekvalifikaciju i dokvalifikaciju za konkretni obrazovni profil u skladu sa pravilima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, te da se radi o ovlašćenoj obrazovnoj instituciji, to napominjemo da kandidati nakon završenog programa edukacije stiču priznatu diplomu. Sa tim u vezi moramo naglasiti da se ta diploma bez ikakvih poteškoća može upisati u radnu knjižicu, to jest u radni dosije svakog kandidata, a koji on mora imati otvoren u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Svakako da će konkretni dokument kandidat odneti u najbližu poslovnicu pomenute institucije i od nadležnih zahtevati da bude u skladu sa aktuelnim pravilima upisan. Isto tako bi trebalo u svoju radnu biografiju, to jest CV da unese informaciju o posedovanju diplome za zanimanje medicinska sestra - tehničar za rad u transfuziji krvi. Ko god želi da se zaposli u inostranstvu, mora pribaviti samostalno informacije o postupku koji podrazumeva nostrifikaciju konkretne diplome.
A da bi upis kandidata bio u skladu sa pravilima izvršen, zahteva se da svako od njih donese izvod iz matične knjige rođenih, ali isto tako je neophodno i da u skladu sa pravilima dostavi potvrdu o radnom iskustvu u struci u trajanju od dve godine minimum i uverenje o državljanstvu, te diplomu, odnosno svedočanstva škole koju je završio prethodno.
Osim toga što će steći znanja vezano za rad službe za transfuziju krvi, lica koja žele da se kvalifikuju za pomenuto zanimanje petog stepena će imati prilike da se upoznaju i sa postupkom uzimanja uzoraka krvi, ali i njihovog čuvanja i to kako u uobičajenim okolnostima, tako i u vanrednim uslovima.
Tokom edukacije će kandidatima biti omogućeno da nauče i koja se zakonska regulativa primenjuje u okviru službe za transfuziju krvi, a svakako da će profesori akcenat staviti i na etički kodeks.
Podrazumeva se da će svako ko je zainteresovan za bilo koji od ponuđenih programa, a nakon kojih stiče zvanje medicinska sestra - tehničar za rad u transfuziji krvi biti u prilici da nauči i kako se vrši prijem i priprema davaoca krvi, zatim na koji način se evidencija vodi, to jest koja su sve dokumenta tom prilikom potrebna.
Isto tako će tokom izabranog programa kandidati naučiti koji pribor se koristi i na koji način, odnosno šta je potrebno da preduzmu da ne bi došlo do komplikacija u toku postupka uzimanja uzorka krvi i nakon toga.
Svakako da će biti govora i o specijalnim tehnikama koje se primenjuju prilikom uzimanja krvne plazme od konkretnog davaoca, a ko god bude pohađao bilo koji od ponuđenih programa će naučiti i kako se vrše specifične analize u namenskim hematološkim laboratorijama, te kako se vrši prijem uzoraka, zatim njihovo razvrstavanje i odvajanje plazme od krvi u različitim situacijama.
Predviđeno je nastavnim programom po kome se izvodi edukacija za obrazovni profil medicinska sestra - tehničar za rad u transfuziji krvi da kandidati budu u potpunosti osposobljeni kako kroz teorijski, tako isto i kroz praktičan rad za sve korake koji moraju biti preduzeti tom prilikom. U saradnji sa prestižnim medicinskim ustanovama se sprovodi praksa, a njeno trajanje je definisano aktuelnim nastavnim programom i biće predočeno svakom kandidatu ponaosob.
Nakon što završe izabrani program i steknu zakonski priznatu diplomu, kandidati mogu zaposlenje da pronađu kako u specijalnim laboratorijama i zavodima za transfuziju krvi, tako isto i u mnogim drugim medicinskim ustanovama u kojima postoji potreba za zapošljavanjem stručnjaka navedenog profila.
Po završetku školovanja, polaznici stiču peti stepen stručne spreme.
U saradnji sa drugim privatnim srednjim školama u Srbiji kod nas možete predati dokumentaciju za ovaj obrazovni profil.
SPISAK PREDMETA
Opšti predmeti
- Strani jezik
Stručni predmeti
- Hematologija
- Epidemiologija
- Laboratorijske tehnike
- Transfuziologija
- Obezbeđenje i kontrola kvaliteta u službi transfuzije