Vrlo je važno da svako ko je zainteresovan da pohađa specijalizaciju u trajanju od jedne godine, a za obrazovni profil laboratorijski tehničar za hematocitološke analize ispuni precizno definisane zahteve. Naime, osobe koje su prethodno završile srednju medicinsku školu i stekle zvanje četvrtog stepena jedino imaju pravo da ovaj program, koji srednja škola Sveti Arhangel, Novi Sad organizuje, pohađaju.
Ipak, moramo napomenuti i to da kandidati, koji eventualno poseduju diplomu medicinske struke za obrazovni profil trećeg stepena, imaju mogućnost da pristupe programu dokvalifikacije za zanimanje višeg stepena, posle čega će im biti omogućeno da pohađaju specijalizaciju za pomenuti profil petog stepena.
Inače, osim programa dokvalifikacije, ova specijalizovana obrazovna institucija u ponudi ima i redovno školovanje za brojne obrazovne profile iz medicinske struke i ostalih, ali i vanredno, te stručno osposobljavanje i prekvalifikaciju.
A sem tog zahteva, kandidati moraju imati i radno iskustvo u navedenoj struci, koje mora trajati dve godine najmanje, o čemu će u trenutku upisa biti obavezni da dostave relevantan dokaz, a uz ostala dokumenta koja se zahtevaju.
Što se tiče nastavnog programa, u njemu se osim teorijskog dela, nalazi i praktičan, a celokupan program je sa pravilima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja usklađen.
Izuzev obaveze da položi strani jezik, kao jedini opšti predmet, svako ko želi da se kvalifikuje za obrazovni profil laboratorijski tehničar za hematocitološke analize, peti stepen, mora položiti i četiri stručna predmeta, te u okviru svakog od njih pohađati i praktičnu nastavu u tačno definisanom trajanju. Pored predmeta histologija, zastupljeni su i stručni predmeti klinička hematologija, zatim histo - hemato - citološke analize, ali i predmet medicinska citologija.
Svaki kandidat će imati prilike da se upozna detaljno sa laboratorijskom dijagnostikom i to primarno hematoloških bolesti, te će nakon završenog teorijskog i praktičnog dela ove specijalizacije, biti u mogućnosti da samostalno obavlja sve poslove u specijalizovanim hematološkim laboratorijama.
Naravno da će se upoznati i sa utvrđivanjem patoloških promena na organima, ali i organskim sistemima, te će naučiti i da samostalno koristi brojne savremene aparate, koji se primenjuju u specijalizovanim laboratorijama. Isto tako je programom za sticanje zvanja laboratorijski tehničar za hematocitološke analize predviđeno da kandidati budu upoznati sa različitim vrstama promena u krvi, ali i u organima, a koje se javljaju kod određenih oboljenja. Podrazumeva se da će se upoznati i sa citohemijom i citomorfologijom, ali i sa različitim procesima takozvane hemostaze, te će po završetku jednogodišnje specijalizacije svaki kandidat biti u mogućnosti da mnogobrojne hematocitološke analize samostalno obavlja.
Trebalo bi svako od njih da nauči i da samostalno priprema rastvore, a koji se koriste prilikom ovih analiza, te da različite histološke preparate, takođe potpuno samostalno izrađuje. Naravno da će naučiti i da uzima materijal za specijalizovani pregled, a kasnije i da ga obrađuje, te će naravno sve vrste mikroskopa da nauči samostalno da koristi.
Budući da je izuzetno važno i da laboratorijski tehničar za hematocitološke analize bude upoznat sa vođenjem administracije na svom budućem poslu, to će ova specijalizacija kandidatima omogućiti da se i sa time detaljno upoznaju.
Podrazumeva se da sticanje diplome za zanimanje višeg stepena od prethodnog omogućuje kandidatima da svoje šanse za pronalaženje boljeg zaposlenje u struci poboljšaju, a tome treba dodati i informaciju da srednja škola Sveti Arhangel u Novom Sadu izdaje pravno validne i zakonski priznate diplome za konkretni obrazovni profil. Sa tim u vezi je dobro naglasiti da bi svaki kandidat u svoju radnu biografiju, to jest u takozvani CV trebalo podatak o posedovanju diplome za ovo zanimanje petog stepena obavezno da navede. Naravno da će se o postupku nostrifikacije u izabranoj zemlji informisati svako, ko želi da se van granica Srbije zaposli. A bez obzira gde želi kandidat da radi, savetuje mu se da se najpre nadležnima u Nacionalnoj službi za zapošljavanje obrati, te da od njih zvanično zahteva u svoj radni dosije da bude upisana diploma za zanimanje laboratorijski tehničar za hematocitološke analize.
Izuzev putem telefona, odnosno ličnim dolaskom u radno vreme ove škole, prijava za specijalizaciju može biti izvršena i elektronski. A od podataka su zainteresovani u obavezi da pored svog imena i prezimena, tom prilikom navedu i datum svog rođenja, ali i broj telefona.
Iako će ih zaposleni ove obrazovne institucije detaljno informisati o tome, moramo naglasiti da je njihovo prisustvo u trenutku upisa obavezno, te da moraju dostaviti sva potrebna dokumenta. Pored izvoda iz matične knjige rođenih, odnosno uverenja o državljanstvu, neophodno je da svi prijavljeni kandidati tom prilikom prilože i svedočanstva srednje škole, odnosno diplomu o prethodno stečenom nivou kvalifikacija. A da bi mogli da pristupe programu specijalizacije za ovo zanimanje petog stepena, od njih se zahteva i da validan dokaz o tome da su stekli radno iskustvo u navedenoj struci i to u trajanju od minimum dve godine, takođe u trenutku upisa dostave.
SPISAK PREDMETA
Opšti predmeti
- Strani jezik
Stručni predmeti
- Klinička hematologija
- Histologija
- Medicinska citologija
- Histo - hemato - citološke analize
- Praktična nastava u okviru sva 4 pomenuta predmeta