Zašto nikada ne treba uzimati lekove na svoju ruku?

Zasto nikada ne treba uzimati lekove na svoju ruku
Zašto nikada ne treba uzimati lekove na svoju ruku?

Iako su mnogi od nas skloni da sami sebi prepisuju terapiju medikamentima, brojni medicinski stručnjaci su saglasni u tome da ne bi trebalo koristiti lekove na svoju ruku, a prvenstveno one poput antibiotika.

U većini slučajeva roditelji su ti koji posežu vrlo lako za antibioticima, smatrajući da će na taj način pomoći svom detetu, a zapravo mu čine medveđu uslugu.

Zašto nikada ne treba uzimati lekove na svoju ruku?

Postoje situacije kada je neophodno uzeti antibiotik, ali o tome jedino može na osnovu svog znanja i iskustva da odluči lekar, koji je upoznat sa stanjem zdravlja svakog pacijenta.

Međutim, zbog različitih reformi u zdravstvu, te činjenice da se ponekad na pregled čeka jako dugo, mnogi ljudi su skloni da samostalno uzmu antibiotik. Ali se dogodi da taj antibiotik samo zaleči određenu bakterijsku infekciju, te da se ona u određenom roku ponovo javi. Tek tada se ljudi praktično probude i odluče da ipak posete lekara, te da se sa njim posavetuju o daljem toku lečenja. Upravo ova situacija je i jedna od najčešćih, mada ima i onih kada ljudi preteraju u korišćenju ne samo antibiotika, nego i lekova protiv bolova, te vrlo često i lekova za smirenje.

Brojni stručnjaci su saglasni u tome da nije preporučljivo da pacijent uzima lekove na svoju ruku, a ako nema znanja iz oblasti medicine.

Kao i svako hemijski spravljeno sredstvo, tako i bilo koji medikament može imati i negativne efekte, a ljudi koji su skloni da uzimaju lekove samoinicijativno ne razmišljaju baš puno o tome, sve dok se te nuspojave ne ispolje, posle čega obično zatraže lekarsku pomoć.

Posebnu pažnju bi trebalo da obrate roditelji, koji su ne tako retko skloni da prepisuju terapiju svojoj deci, bez prethodne konsultacije sa njihovim pedijatrom ili nadležnim lekarom. Naravno da ni to nije preporučljivo, a naročito zato što se isključivo bakterijske infekcije lečenje antibioticima, a činjenica je da nijedan roditelj nije upućen u to da li je kod njegovog deteta u datom momentu prisutna bakterijska ili infekcija izazvana virusima. Upravo iz tog razloga se i ne preporučuje da samostalno daje detetu terapiju, već da prvo konsultuje nadležnog lekara.

Naravno da će biti i onih koji nisu saglasni sa iznetim činjenicama, te će nastaviti da koriste medikamente potpuno samostalno, bez nadzora nadležnog medicinskog stručnjaka, ali mi tu ništa ne možemo da uradimo. Možemo samo da upozorimo sve koji to inače rade da sledeći put dobro razmisle o tome da li je bolje otići kod lekara i sa njim se posavetovati o terapiji ili uzeti antibiotik, odnosno bilo koji drugi medikament samoinicijativno. U svakom slučaju bi trebalo da imaju na umu i sve posledice koje takvo ponašanje može da ima na njihovo ili zdravlje njihovog deteta.

PODELITE: