Koje sve krvne grupe postoje?

Koje sve krvne grupe postoje
Koje sve krvne grupe postoje?

Postoje dve klasifikacije svih krvnih grupa, a zapravo se pod krvnom grupom smatra opis glavnih osobenosti crvenih krvnih zrnaca kod ljudi.

Prva i osnovna podela jeste na krvne grupe, kojih ima četiri i koje se definišu na osnovu postojanja različitih proteina u crvenim krvnim zrncima, takozvanim eritrocitima, a druga prema rezus faktoru.

Koje sve krvne grupe postoje?

Ukupno je četiri krvne grupe i to su A, B, AB i 0 (nulta).

Osobe koje imaju krvnu grupu A imaju takozvani antigen A, odnosno aglutinogen A.

Nosioci krvne grupe B u crvenim krvnim zrncima imaju aglutinogen B, dok osobe čije je krvna grupa AB imaju i aglutinogen A i aglutinogen B.

Kada su u pitanju ljudi čija je krvna grupa nulta, onda njihovieritrociti ne sadrže ni jedan od pomenutih proteina, odnosno antigena.

Baš zato što ljudi koji imaju krvnu grupu nulta, zapravo nemaju ova dva antigena, oni mogu da daju krv svima, ali mogu primati isključivo krv nulte krvne grupe, te se zato osobe sa tom krvnom grupom nazivaju univerzalni davaoci.

Potpuno je suprotno kod osoba koje imaju krvnu grupu AB, zato što oni ne mogu nikome da daju krv, ali zato mogu da primaju krv bilo koje grupe, pa se zato navode kao univerzalni primaoci.

Druga podela karakteristika crvenih krvnih zrnaca jeste po takozvanom RH, odnosno rezus faktoru, a koji vodi poreklo od Rezus majmuna, gde je prvi put primećen.

Osnovna podela po ovom faktoru jeste na ljude čija je krvna grupa RH pozitivna i RH negativna. Zapravo osobe čija krvna grupa je pozitivna stvaraju takozvani rezus protein, ali zato oni koji imaju RH negativnu krvnu grupu taj protein ne stvaraju.

Posebno se vodi računa prilikom transfuzije krvi o RH faktoru, te isto ostaje kao i za krvne grupe da su ljudi koji imaju nultu krvnu grupu sa negativnim rezus faktorom univerzalni davaoci, a primarno zato što oni nemaju u krvi takozvani rezus protein. Međutim, krv osoba koje imaju AB krvnu grupu i pozitivan rezus faktor sadrži i pomenute proteine i pozitivni rezus protein, pa se smatraju univerzalnim primaocima.

Vrlo je važno imati na umu informaciju da se RH faktor prenosi nasleđem, što je naročito važno za trudnice. Naime, ako majka ima negativan rezus faktor, a otac pozitivan, šanse su 50 : 50 da će dete imati isto pozitivan rezus faktor. A baš zato je naročito važno voditi računa o tome, jer kod trudnica može doći do određenih komplikacija ukoliko dete ima pozitivan rezus faktor, a buduća majka negativan.

PODELITE: