Da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu?

Da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu
Da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu?

U savremenom svetu nije začuđujuće uopšte što se mnogi medicinski stručnjaci, ali i ljudi uopšte pitaju da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu. Sama činjenica da su to stručnjaci, koji vode brigu o tuđem životu je dovoljna da se shvati koliko je njihov poziv odgovoran i koliko ih zapravo treba ceniti.

Međutim tu uvek moramo imati na umu da postoje i oni lekari, koji ne rade svoj posao kao i druge njihove kolege, te vrlo često dovode u pitanje kvalitet svog rada, a samim tim čine da mnogi ljudi gube poverenje i u njihove kolege, što svakako nije dobro.

Da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu?

Od čoveka do čoveka, kao i u svakoj drugoj profesiji, pa tako i u medicinskoj se razlikuje kvalitet rada. Zato i nikako nije dobro uopštavati, te navesti da su medicinski stručnjaci cenjeni ili nisu cenjeni dovoljno.

Naravno da se nećemo baviti onima koji nisu svetli primeri svoje profesije, jer ne želimo ovom prilikom da im dajemo pažnju. A u tu grupu spadaju, pored ostalih i oni koji materijalno stavljaju na prvo mesto, te ne vode mnogo računa o kvalitetu usluga koje pružaju, iako na taj način donekle ugrožavaju i svoje kolege, koji se itekako trude da opravdaju poverenje pacijenata.

Ukoliko se sa finansijskog aspekta posmatra ovo pitanje, onda bi odgovor mogao da bude negativan, ali naravno sve zavisi opet od toga gde su medicinski radnici zaposleni, jer i njihove plate umnogome od toga zavise. A u principu, koliku god platu da imaju i ovi i mnogi drugi stručnjaci, ne bi trebalo da im to bude primarno, te da na taj način tumače da li su cenjeni ili ne.

Ipak, ono što je svakako moralna sva satisfakcija svakom medicinskom radniku jeste činjenica da na dnevnom nivou svako od njih ima priliku da spasi mnogo života i pomaže mnogim ljudima, te sasvim sigurno svi oni mogu osetiti i koliko ih pacijenti poštuju i cene. A upravo zato što je medicina jedna od najpoznatijih profesija, retko koji lekar bi trebalo da se pita da li je cenjen ili nije, jer se to kosi sa osnovnom idejom medicine.

Podrazumeva se da su mnogi ljudi u savremenom svetu više okrenuti materijalnom aspektu, nažalost, ali se to ipak ne može izbeći. Upravo kroz prizmu novca oni i posmatraju da li je neko ugledan ili cenjen, odnosno da li ima poštovanja ili ne. Ali, srećom uvek postoje izuzeci, pa tako i u medicinskom svetu postoje brojni stručnjaci kojima nije novac na prvom mestu, već plemenitost i ono što medicina zapravo jeste.

Baš takvi stručnjaci mnogima vraćaju veru u ljude i u plemenitost ovog, nadasve svetog poziva, te sasvim sigurno možemo reći da su oni mnogo više cenjeni nego oni, kojima je na prvom mestu materijalna dobit od pomoći ljudima.

Baš zato što kao i u svakom drugom poslu postoje različiti ljudi, nije nimalo zahvalno pokušavati da damo odgovor na pitanje da li su lekari cenjeni onoliko koliko bi trebalo da budu, već je bolje da svačijoj savesti prepustimo da pruži odgovor na ovo i slična pitanja.

PODELITE: